Water City Index

Problemy miast na świecie, w tym również w Polsce coraz mocniej dotyczą kwestii racjonalnego i efektywnego wykorzystywania zasobów wody w warunkach coraz silniej zauważalnych kryzysów wodnych (powodzie i susze oraz zanieczyszczenia wód), o długotrwałych konsekwencjach. Problemy wodne Polski są znane od dziesięcioleci, jednak sektor ten nie cieszył się szczególną uwagą kolejnych rządów, od początku PRL do dziś. O wodzie pamiętamy, gdy sama się o siebie upomni. Przeobrażenia jakie zachodzą wewnątrz miast, w połączeniu ze zmianami klimatycznymi oraz ponadprzeciętną gęstością zaludnienia, prowadzą do konsekwencji w różnych sektorach gospodarki oraz w polityce wodnej. Dlatego niezbędne jest prowadzenie systematycznej i usystematyzowanej debaty na temat polityki wodnej miast w Polsce.

Water City Index, tworzony przez firmę Arcadis i partnerów, ma być narzędziem oceny  rozwoju metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody oraz wskazania ich silnych i słabych stron w tej dziedzinie.

Publikacja nie jest plebiscytem, nie jest konkursem, choć dostrzegane jest pozytywny aspekt współzawodnictwa miast. Wysokie miejsce w naszym rankingu może napawać dumą i być nagrodą za efektywną pracę, jednak miejsce w środku stawki lub na jej końcu, niekoniecznie musi oznaczać braku efektywności działań miast w obszarze miejskiej polityki wodnej, albo nie w każdym obszarze oznaczać niską efektywność.

WATER CITY INDEX 2024

Interdyscyplinarne grono naukowców i ekspertów również i w tym roku opracowało kolejną edycję Water City Index: ranking polskich miast, w którym oceniana jest efektywność gospodarowania zasobami wody. Autorzy podążają poracowaną kilka lat temu ścieżką i tworzą ranking na podstawie szczegółowej, dopracowanej i uzgodnionej metodyki. W każdej edycji rankingu Water City Index mamy szczegółowe indeksy, które pozwalają nam zhierarchizować polskie miasta. Rankingi szczegółowe odnoszą się między innymi do efektywności w zakresie polityki wodno ściekowej, bezpieczeństwa wodnego, zabezpieczania miasta przed skutkami zmian klimatycznych, a także wykorzystania zasobów wody do udoskonalania oferty szeroko rozumianego „przemysłu czasu wolnego”. Dodatkowo w Water City Index 2024 zdecydowano się opracować wyliczenia dla polskich metropolii odnośnie tak zwanego „śladu wodnego”. Dotyczy to analiz w zakresie ilości zużytej wody w kontekście funkcjonowania i rozwoju miasta w różnych obszarach. Wszystkie te składowe pozwoliły na opracowanie rankingu głównego, zbiorczego. Jak zwykle przyznajemy statuetki dla miast, które w naszym rankingu zajęły najwyższe miejsca. Cieszy nas rosnąca popularność rankingu Water City Index. Dostrzegamy zainteresowanie wynikami nie tylko wśród burmistrzów i specjalistów, ale również obywateli miast. Będziemy kontynuować tę serię: już rozpoczynamy przygotowania do kolejnego Water City Index, którego inauguracja odbędzie się w roku 2025. Cały czas udoskonalamy funkcjonalność Water City Index – czekamy na Państwa sugestie – w Water City Index możecie Państwo znaleźć dane kontaktowe autorów.

METODOLOGIA WATER CITY INDEX

WCI klasyfikuje oddzielnie metropolie (8), miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie ponad 200 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 14 kategorii oceny:

  • życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
  • zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
  • gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny);
  • kultura i ludzie (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska).

Raporty przygotował zespół w składzie:

Za realizację Water City INDEX odpowiedzialni są pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

Prof. dr hab. Jerzy Hausner

Prof. dr hab. Jerzy Hausner

Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit

Marcin Ćmielewski

Marcin Ćmielewski

Starszy Specjalista ds. Gospodarki Wodnej w Arcadis

Dr Michał Kudłacz

Dr Michał Kudłacz

Katedra Polityk Publicznych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ekspert OEES

Dr Jakub Głowacki

Dr Jakub Głowacki

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Krzysztof Kutek

Krzysztof Kutek

Bussines Sales Area Director w Arcadis

dr inż. Klara Ramm

dr inż. Klara Ramm

Project manager w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”

Poprzednie edycje:

Eksperci i Dziennikarze o Water City Index

Autorzy Indeksu:

Patroni Merytoryczni:

Patroni Medialni:

Skip to content