SZARA STREFA WODY
Czy wiesz, ile wody rocznie zużywa się w rolnictwie w Polsce? 84,2 mln m3! To aż 8,5 razy więcej niż pojemność Morskiego Oka!
Choć suma opadów w ciągu ostatnich lat waha się nieznacznie, zmianie ulega ich charakter – występują rzadziej, są intensywniejsze i przeplatane okresami suszy. Ekstremalne zjawiska pogodowe, powodujące trwałe lub okresowe susze i powodzie, są zagrożeniem dla rolnictwa. Wysuszona gleba jest bardziej przepuszczalna i nie jest w stanie zatrzymywać dużych ilości wody. To utrudnia ponowne wykorzystanie jej w obiegu zamkniętym choćby do wzrostu roślin.
Jednocześnie zapotrzebowanie na wodę jest coraz większe – jej pobór w latach 2005–2020 wzrósł o 13,1 mln m3, czyli o 12%. Tendencje te widać także w rolnictwie.
Do pozyskiwania wody w tym sektorze najlepsze jest tworzenie zbiorników retencyjnych, jednak jest to działanie kosztowne, także społecznie. Pojawia się problem szarej strefy poboru wody – rolnicy na własną rękę drążą studnie, nie zawsze uprzednio je zgłaszając, przez co ewidencja poboru wód gruntowych może być niedoszacowana.
Nie możemy pozwolić, żeby woda, która jest naszym wspólnym i kurczącym się zasobem, była marnowana, albo wykorzystywana bezrefleksyjnie. Świadomość wyzwań związanych z wykorzystywaniem wody jest relatywnie niska, nie tylko wśród społeczeństwa, ale i u władzy. Nadszedł moment, w którym od naszych i Twoich postaw i wyborów zależy przyszłość.
Jako społeczny think tank Open Eyes Economy HUB (OEES HUB) już od kilku lat spotykamy się w eksperckim gronie, aby rozmawiać o problemach dotyczących wody i przedstawiać rozwiązania. Musimy rozmawiać o wyzwaniach i zagrożeniach dla rolnictwa, dlatego 24 kwietnia organizujemy Wodny Okrągły Stół. Nie chcemy tylko dyskutować, ale też mieć realny wpływ: po spotkaniu powstanie publikacja z rekomendacjami ekspertów odnośnie kierunków zmian. Musimy dotrzeć z tym opracowaniem do rządzących, ale też do szerokiego grona odbiorców, którzy będą pilnować naszego wspólnego interesu. Wierzymy, że wspólnie możemy osiągnąć więcej! Przed nami duże wyzwanie, dlatego prosimy Cię o wsparcie naszej inicjatywy.
Z jakim problemami mierzy się rolnictwo?
- Ocieplenie klimatu powoduje przesunięcia początku i końca sezonu wegetacyjnego – wg. IPCC wzrost średniej temperatury powietrza wydłuży okres wegetacyjny o ok. 10 dni do 2040 r. Rolnik w Polsce będzie mógł wcześniej wysiać, a plony szybciej dojrzeją. W naszym menu częstsze będą kukurydza, proso, soja, słonecznik i winorośl, a trudniej będzie o pszenicę czy ziemniaki. Cieplejszy klimat to także nowe szkodniki, a więc i większe zapotrzebowanie na środki ochrony roślin, zanieczyszczenia zbiorników wodnych i ograniczenie bioróżnorodności.
- Zwiększenie zdolności retencyjnych i uszczelnienie wodnego obiegu zamkniętego w rolnictwie – susze powodują przepuszczalność gleb, które nie są w stanie zatrzymać dużych ilości wody.
- Utrata bioróżnorodności i walorów krajobrazowych – rozwój rolnictwa odbywa się kosztem terenów zielonych i lasów. Z powodu niedoboru wody obumierają naturalne ekosystemy, np. torfowiska i bagna.
- Niska świadomość społeczna problemu – brakuje programów edukacyjnych i uświadamiających z jakimi problemami mierzy się polskie rolnictwo.
Eksperci od dawna alarmują o pogarszającej się sytuacji polskiego rolnictwa. Istniejący kryzys rolny pogłębia brak odpowiednich regulacji, niemożność spełnienia ambitnych planów Unii Europejskiej oraz brak spójności polityki krajowej z unijną.
Jeśli nie zareagujemy teraz, problemy niewłaściwego zarządzania zasobami wodnymi, zanieczyszczenia wód, degradacji gleb, rozwijania szarej strefy poboru wody, zmiany struktury i wzrostu kosztów produkcji rolnej oraz zaostrzania nastrojów społecznych będą się pogłębiać. Zmianę odczują wszyscy, także mieszkańcy miast.
Planeta i wspólne dobro nie są nam obojętne. Jeśli jakość spożywanych produktów i stan środowiska naturalnego są dla Ciebie ważne, DOŁĄCZ DO NAS i POMÓŻ NAM przygotować zbiór rekomendacji z Wodnego Okrągłego Stołu na temat zarządzania wodą w rolnictwie.
WESPRZYJ NAS!
Zbiórkę pieniężną na Szarą Strefę Wody prowadzi Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej. Możesz nas wesprzeć, przesyłając darowiznę przelewem on-line lub przelewem tradycyjnym.
Przelew tradycjny
Odbiorca:
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
ul. ks. I. J. Skorupki 22
31-519 Kraków
Numer konta: PLN 84105014451000002292536303
Tytuł wpłaty: Darowizna SZARA STREFA WODY (prosimy o podanie w tytule przelewu Twojego adres mailowego)
CO ZROBIMY DZIĘKI TWOJEMU WSPARCIU?
Dzięki Twojemu wsparciu przygotujemy publikację, z którą dotrzemy nie tylko do ekspertów i polityków. Dzięki kampanii informacyjnej dotrzemy z naszym przesłaniem do każdego domu, w którym postawy proekologiczne i prospołeczne są ważne, zwiększając świadomość problemów związanych z wykorzystaniem wody. Chcemy pokazać mieszkańcom miast codzienność i wyzwania stojące przed tymi, którzy sprawiają, że możemy kupić na targu czy w sklepie produkty spożywcze wysokiej jakości.
Całkowity koszt przygotowania i wydania publikacji oraz przeprowadzenia kampanii informacyjnej to 25 tys. zł, które przeznaczymy na: wynagrodzenia dla autorów (7 tys. zł), korektę techniczną i językową (5 tys. zł), oprawę graficzną i skład (6 tys. zł), copywriting i opracowanie treści do kampanii (4 tys. zł), promocja w social mediach (3 tys. zł). Szacunkowy zasięg kampanii informacyjnej to 30 000 wyświetleń.
Wierzymy, że Ty również czujesz się odpowiedzialny za przyszłość i z Twoją pomocą nam się uda zrealizować cel. Wspólnie dołożymy cegiełkę do budowania świadomego społeczeństwa, głęboko przekonanego o potrzebie zmian i oczekującego tego od rządzących.
IV WODNY OKRĄGŁY STÓŁ
Już 24 kwietnia 2024 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej eksperci specjalizujący się w tematyce gospodarowania wodą zasiądą przy okrągłym stole we Wrocławiu, aby poruszyć niezwykle ważny temat związany z wodą w rolnictwie.
Dyskusje podczas IV Wodnego Okrągłego Stołu odbywać się będą pod hasłem „Woda w rolnictwie – zagrożenia i szanse”. Istotną kwestią jest zagadnienie dostępnej ilości wody zarówno dla produkcji rolnej jak i ekosystemów naturalnych. Poruszona zostanie także kwestia wpływu rolnictwa na jakość wód, ale także form krajobrazu, bioróżnorodności i w pewnym zakresie skład atmosfery.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydarzeniu oraz jego poprzednich edycjach zapraszamy na stronę: https://watercity.com.pl/iv-wodny-okragly-stol-2024/
POMÓŻ NAM przygotować zbiór rekomendacji dla rządzących!Wspieram
POZNAJ EKSPERTÓW I EKSPERTKI WODNEGO OKRĄGŁEGO STOŁU
prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz
Wiceprzewodniczący Rady Programowej Polska Akademia Nauk
prof. dr hab. Anna Januchta-Szostak
Wiceprzewodnicząca Rady Programowej Politechnika Poznańska
dr Ilona Biedroń
Fundacja Hektary dla Natury
prof. dr hab. Jerzy Hausner
Przewodniczący Rady Programowej Kongresu Miasto-Woda-Jakość życia; Open Eyes Economy Summit
KIM JESTEŚMY?
Fundacja GAP to działająca od 2005 roku krakowska organizacja pozarządowa, której misją jest rozwijanie ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej.
Działalność tą realizujemy w pięciu głównych obszarach: prowadzenie think tanku OEES Hub i działalność ekspercko-wydawnicza, organizacja wydarzeń międzynarodowych upowszechniających zrównoważony rozwój, rozwijanie ekonomii społecznej, aktywizację rożnych grup społecznych oraz działania aktywizująco-integracyjne na rzecz studentów i młodzieży.
Społeczny think tank OEES HUB działa od 2020 r. Tworzymy grupę pasjonatów, naukowców, działaczy społecznych, przedsiębiorców i przedstawicieli trzeciego sektora, którzy wspólnie budują ruch Open Eyes Economy.
Naszą misją jest rozwijanie ekonomii wartości, zgodnie z którą rozwój społeczno-gospodarczy powinien opierać się na szerokim zbiorze wartości, od tych finansowych, gospodarczych, przez społeczne, środowiskowe, po kulturalne, edukacyjne czy estetyczne.
W naszych działaniach skupiamy się m.in. na tematach takich jak: miasto regeneracyjne, społeczeństwo wysokich kompetencji, gospodarowanie wodą jako wyzwanie rozwojowe, ekonomiczna wiarygodność państwa.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych działaniach? Zapraszamy na https://hub.oees.pl/
Kulminacją całorocznej pracy intelektualnej i organizacyjnej think tanku OEES HUB jest Międzynarodowy Szczyt Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit (OEES), którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-20 listopada 202 4 r. w Krakowie i online. Już teraz serdecznie zapraszamy Cię na to święto ludzi z otwartymi oczami… i umysłami!
OEES jest nieocenionym miejscem spotkań różnorodnego środowiska, źródłem inspiracji i inkubatorem przedsiębiorczości przedstawiającym gotowe, sprawdzone rozwiązania. Obrazujemy realne korzyści dla ludzi oraz środowiska, które niesie ze sobą stawianie na zrównoważony rozwój, pochylanie się nad potrzebami społecznymi, wcielanie zmian oraz wprowadzanie innowacji.
W tym roku porozmawiamy m.in. o zrównoważonych inwestycjach, cyfrowej transformacji miast, rewolucji technologicznej w przemyśle, edukacji i kompetencjach przyszłości oraz etyce i wartościach w życiu publicznym. Zastanowimy się także jak dokończyć zieloną transformację i uporać się z problemami krajobrazowymi miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz na stronie internetowej: https://kongres.oees.pl/
Zapraszamy także do kontaktu pod adresem: biuro@oees.pl
prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz
Wiceprzewodniczący Rady Programowej Polska Akademia Nauk
[English version below] Profesor nauk o Ziemi (dożywotni tytuł naukowy) i członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Academia Europaea (dożywotnia godność). Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (1974). Posiada stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie geofizyki – hydrologii (Instytut Geofizyki PAN). Kieruje Zakładem Klimatu i Zasobów Wodnych w Instytucie Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu (od 1990). Jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Nankinie (Chiny). Pracował w Instytucie Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie (PIK) w Poczdamie w Niemczech (pół etatu, od 2001 do kwietnia 2016 r.), a obecnie ma tam status gościa. Jego najważniejsze badania naukowe dotyczyły ekstremalnych wydarzeń hydrologicznych (w szczególności powodzi) oraz wpływu zmian klimatycznych na zasoby wodne. Był czterokrotnym autorem prowadzącym w wydawnictwach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Był członkiem grupy doradczej ds. środowiska (w tym klimatu) w 7. programie ramowym Komisji Europejskiej. Był i jest mocno zaangażowany we współpracę naukową (krajową i międzynarodową), w tym w wiele projektów badawczych. Spędził około 15 lat za granicą w celach naukowych. Był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie w Karlsruhe oraz urzędnikiem naukowym w Światowej Organizacji Meteorologicznej w Genewie. Był redaktorem i współredaktorem czasopisma naukowego Hydrological Sciences Journal oraz członkiem rad redakcyjnych kilku czasopism naukowych. Opublikował ponad 500 publikacji naukowych jako autor lub współautor. Warto jego indeksu H wynosi 35 (wg Web of Science). Jego najliczniej cytowana publikacja według Web of Science przyniosła 1570 cytowań (współautorski artykuł w Science w 2008), a według Google Scholar 3754 cytowania (wydawnictwo IPCC, którego był współredaktorem, nieuwzględnione w bazie danych Web of Science). Otrzymał polskie ordery państwowe: Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Wielką Złotą Pieczęć Miasta Poznania (Polska), Nagrodę Tisona Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauk Hydrologicznych (IAHS) oraz dwie nagrody Polskiej Akademii Nauk. W 2017 roku otrzymał prestiżowy Medal Dooge’a Międzynarodowej Nagrody Hydrologicznej IAHS, UNESCO i WMO, przyznawany globalnie jednemu laureatowi rocznie. W 2018 r. otrzymał honorową profesurę na Uniwersytecie Nauk i Technologii Informatycznych w Nankinie. Wygłosił wiele zaproszonych wykładów plenarnych i prezentacji na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych, w tym na imprezach o dużym znaczeniu. Być może najbardziej prestiżowym wyróżnieniem typu było wygłoszenie zaproszonego Wykładu Penmana na III Międzynarodowym Sympozjum Brytyjskiego Towarzystwa Hydrologicznego w 2010 roku.
Zbigniew W. Kundzewicz is a Professor of Earth Sciences (lifetime title), a Corresponding Member of the Polish Academy of Sciences and a Member of Academia Europaea (lifetime dignity). He graduated from Warsaw University of Technology (1974). He holds doctorate and habilitation in hydrology from the Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Warsaw, Poland. He has been leading the Climate and Water Department in the Institute for Agricultural and Forest Environment, Polish Academy of Sciences in Poznań (Poland) since 1990. He is a Guest Professor in the Nanjing University of Information Science and Technology (China). He was a Senior Scientist in the Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) in Potsdam, Germany (part time, from 2001 to April 2016) and now has a guest status at PIK. His main scientific contributions have been in the areas of extreme hydrological events (and floods in particular) as well as climate change impacts on water resources. He has been a four-fold Coordinating Lead Author of publications of the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). He was a Member of the Advisory Group on Environment (including Climate) for 7th Framework Programme of the European Commission. He has been involved in extensive scientific collaboration (national and international), including many research projects and has spent ca 15 years abroad, on scientific duties. He was an Alexander von Humboldt-Foundation Research Fellow at the University of Karlsruhe and a Scientific Officer at the World Meteorological Organization in Geneva. He was Editor and Co-Editor of a scientific periodical Hydrological Sciences Journal and member of editorial boards of several scientific journals. He has published more than 500 scientific publications as author or co-author and his H-index after Web of Science is equal to 35. His single most cited publication after Web of Science raised 1570 citations (joint paper published in Science in 2008), while after Google Scholar 3754 citations (IPCC Technical Paper “Climate Change and Water” co-edited by Kundzewicz, not included in the Web of Science data base). He has received Polish state orders: Golden Cross of Merit and Knight’s Cross of Polonia Restituta, a Great Golden Seal of the City of Poznań (Poland), a Tison Award of the International Association of Hydrological Sciences (IAHS), and two awards of the Polish Academy of Sciences. In 2017, he received the prestigious Dooge Medal of the International Hydrology Prize of IAHS, UNESCO, and WMO, bestowed globally upon one recipient per year. In 2018, he received Honorary Professorship in the Nanjing University of Information Science and Technology. He has delivered many invited plenary lectures and presentations at international and national scientific conferences, including high-impact ones. Perhaps the most prestigious conference presentation was the invited Penman Lecture at the Third International Symposium of the British Hydrological Society in 2010.
prof. dr hab. Anna Januchta-Szostak
Wiceprzewodnicząca Rady Programowej Politechnika Poznańska
Profesor na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, koordynatorka dyscypliny Architektura i Urbanistyka w Szkole Doktorskiej PUT oraz członkini Rady Uczelni. Ekspertka w zakresie adaptacji miast do zmiany klimatu, błękitno-zielonej infrastruktury i zagospodarowania dolin rzecznych oraz zintegrowanej gospodarki wodnej. Jest m.in. członkinią Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN oraz Komitetu Problemowego ds. kryzysu klimatycznego PAN, Rady Klimatycznej przy ONZ Global Compact Network Poland oraz think tanku Open Eyes Economy. Lokalnie współpracuje z miastem Poznań w zakresie zagospodarowania doliny Warty, rozwiązań opartych na przyrodzie i poprawy jakości środowiska oraz strategii gospodarowania wodami opadowymi dla Poznania. Jest też członkinią Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Środowiska i Klimatu przy Prezydencie Miasta Poznania. Laureatka m.in. nagrody Ministra Infrastruktury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie urbanistyki. Autorka książki „Miasta przyjazne rzekom” (2020) i ponad 130 innych publikacji naukowych.
dr Ilona Biedroń
Fundacja Hektary dla Natury
Ilona Biedroń – doktor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska specjalizująca się w zarządzaniu zasobami wodnymi, w tym ochronie wód. Przedstawicielka Zarządu Fundacji Hektary Dla Natury/Zdrowa rzeka. Koordynatorka projektu WaterLANDS w Centrum Ochrony Mokradeł. Niezależna ekspertka. Posiada ponad 20letnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu gospodarki wodnej. Pod jej kierunkiem opracowano m.in. Krajowy program renaturyzacji wód powierzchniowych. Kierownik i opiekun merytoryczny projektu podcastowego Zdrowa rzeka. Współinicjatorka Rzecznej Szkoły. Autorka i współautorka ponad dwudziestu recenzowanych publikacji naukowych i szeregu publikacji popularnonaukowych. Wyróżniona w 2023 roku nagrodą PotamON – Przyjaciel rzek, za swoją działalność w zakresie ochrony wód w Polsce.
prof. dr hab. Jerzy Hausner
Przewodniczący Rady Programowej Kongresu Miasto-Woda-Jakość życia; Open Eyes Economy Summit
Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny, pracownik Katedry Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK), społeczny Pełnomocnik Rektora ds. Kultury i Sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Członek Rady Polityki Pieniężnej (kadencja: 2010-2016).Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Od 2015 r. członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit. Od 2018 r. członek High Level Industrial Roundtable „Industry 2030”. Nagroda Kisiela.
Full Professor of Economic Sciences, works at the Department of Public Administration (Faculty of Public Economy and Administration, Cracow University of Economics), Rector’s Plenipotentiary for Culture and Sport. Member of the Polish Economic Society. Member of the Monetary Policy Council (2010-2016). Member of the Economics Committee of the Polish Academy of Sciences Committee. Since 2015, Member of the Polish National Commission for UNESCO. Chairman of the Open Eyes Economy Summit Program Council. Since 2018, Member of the High Level Industrial Roundtable „Industry 2030”. Member Winner of the Kisiel Award.