„Dusza Europy” to hasło IX edycji Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. To także tematyka zbioru esejów i rozmów „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” pod redakcją Jerzego Hausnera i Jarosława Kuisza. Książka porusza kluczowe tematy dotyczące Europy, w tym kryzys zaufania do europejskiej integracji, która od dekad nie miała tak złych notowań. W czasach, gdy Rosja realizuje swoją neoimperialną strategię, atakując tzw. kolektywny Zachód, refleksja nad przyszłością europejskiej wspólnoty staje się kluczowa. W tym kontekście autorzy książki apelują o szeroką debatę nad wielowymiarowym zredefiniowaniem Europy w kontekście współczesnych zagrożeń – militarnego, migracyjnego, energetycznego, klimatycznego i gospodarczego.
Swoim spojrzeniem na Europę dzielą się wybitni intelektualiści i politycy:
Ash Amin, Marek Belka, Emil Brix, Pierre Buhler, Włodzimierz Cimoszewicz, Bernard Guetta, Jerzy Hausner, Jarosław Kuisz, Kalypso NicolaÏdis, Kiran Klaus Patel, Krzysztof Pomian, Adam Daniel Rotfeld, Radosław Sikorski, Magda Vášáryová, Karolina Wigura oraz Olga Wysocka.
Publikacja będzie miała swoją premierę podczas Open Eyes Economy Summit 2024.
„Debata na temat przyszłości i kształtu Europy dawno przestała być technokratyczna i nudna. Wróciły emocje i zarysowują się nowe podziały polityczne. W chwili, gdy punkt ciężkości i zainteresowanie opinii publicznej wydają się przesuwać na Wschód Starego Kontynentu, na Zachodzie Europy coraz częściej słychać nawoływania do przywracania suwerenności w klasycznym sensie, a nawet apele o zamykanie granic.
Unia Europejska jest i będzie odpowiedzią na potrzeby i lęki, ryzyka i zagrożenia ogarniające Europę tylko wtedy, kiedy wspólnotowe myślenie i racjonalizm wezmą górę nad narodowymi egoizmami. Nie będzie to możliwe bez wykształcenia wspólnotowego pola aksjologicznego. Wypowiedzi zawarte w tym tomie akcentują, że w Europie takie wartości jak demokracja, wolność, równość są zagrożone. Ze swojej strony podkreślamy, że wartości działają nie dlatego, że je deklarujemy i zapisujemy, ale przez to, że kierujemy się nimi we wspólnym działaniu i je tworzymy. To ciężka praca.”
Fragment tekstu J. Hausnera i J. Kuisza „Europa – wędrujący punkt ciężkości”
Współwydawcy publikacji: